• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Pedro Almodówar – hiszpański reżyser światowej sławy

Pedro Almodóvar jest jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców kina autorskiego. Ten hiszpański reżyser i scenograf swoimi produkcjami otworzył wrota do wielkiego świata filmu nie tylko sobie, ale też takim aktorom jak Antonio Banderas i Penelope Cruz.


Pedro Almodóvar Caballero w wieku 16 lat przeniósł się z rodzinnego Ciudad Real do Madrytu, będącego wówczas pod dyktaturą Francicco Franco. Reżyser żył wówczas na marginesie totalitarnego systemu, aby przeżyć podejmował różne prace dorywcze. Po 12 latach został zatrudniony w największej hiszpańskiej firmie telekomunikacyjnej – Telefenice. Stały dochód pozwolił mu na zakup pierwszej kamery.


 Po obaleniu rządów Franco, Almodóvar był jedną z czołowych postaci hiszpańskiego kulturalnego renesansu – La Movida Madrileña. Pod pseudonimem Patty Diphus publikował artykuły w najważniejszych hiszpańskich gazetach, opublikował również powieść „Fuego en las entrañas”.


 Od 1972 roku tworzył filmy krótkometrażowe. W 1980 powstał jego pierwszy film pełnometrażowy pt. „Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy”. Film ten okazał się strzałem w dziesiątkę – stał się przebojem i dzięki niemu Almodóvar wraz z bratem w 1983 roku otworzyli wytwórnię filmową El Deseo.


 Filmy Almodóvara to często nieprawdopodobne, melodramatyczne historie przepełnione czarnym humorem. Jego bohaterkami są postacie z marginesu społecznego: kryminaliści, prostytutki, transwestyci czy narkomani.


 Almogowar jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród filmowych. W swoim dorobku ma dwa Oskary: w kategorii najlepszy film zagraniczny za „Wszystko o mojej matce” i za senariusz do „Porozmawiaj z nią”.


 Dla polskich twórców Almodowar również jest inspiracją. Remigiusz Grzela dokonał adaptacji teatralnej zbioru felietonów pt. „Patty Diphusa”. Przedstawienie zostało wystawione najpierw w Teatrze Rozmaitości, a później w Teatrze Polonia.

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u