• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Niebezpieczna corrida

Spory związane z corridą nie gasną. Przeciwnicy traktują rytualną walkę człowieka z bykiem za torturę zwierzęcia. Zwolennicy, prócz bólu i cierpienia, dostrzegają sztukę i piękno. Czym jest ta, tak popularna w hiszpańskojęzycznych krajach, corrida?


W rytualnej walce człowieka z bykiem bierze udział jedno specjalnie hodowane zwierzę i kilku ludzi, którzy mają swoje pięć minut podczas jednego z czterech etapów krwawej imprezy.


 W corridzie należy najpierw byka rozdrażnić. Zajmują się tym torreadorzy używając różowo-żółtych płacht. Kiedy zwierze jest już dostatecznie rozwścieczone na okrągłej arenie pojawia się pikador (jeździec na koniu), którego zadaniem jest wbicie lancy (włóczni) w unerwiony garb zwierzęcia. Po nim banderilleros (piesi) starają się powtórzyć tę czynność z banderille (włócznią), do której przyczepione są kolorowe wstążki, mające dodatkowo drażnić i tak już rozzłoszczone zwierzę. Walkę kończy pojawienie się na placu byków matadora (zabijacza). Uzbrojony jest on we włócznie i muletę (czerwoną płachtę). Unikając rogów, próbuje wydobyć z byka ostatnie pokłady energii. Kiedy zmęczone zwierzę przestaje reagować na zaczepki, matador próbuje wbić mu szpadę w miejsce wielkości monety na karku byka, przebijając tym samym rdzeń kręgowy. Jeśli zrobi to za pierwszym razem dostaje gromkie brawa rozentuzjazmowanej widowni i, na pamiątkę, może zabrać trofeum: ucho lub ogon byka. Martwe zwierze przestaje być ważne. Zostaje przykryte płachtą i odsunięte na bok przez muły lub osły.


Obecnie corridy organizowane są w wielu miastach Hiszpanii. Przestały być one tak krwawymi zabawami. Nie muszą się już kończyć zabiciem zwierzęcia, często bardziej przypominają cyrkowe zabawy niż tradycyjne rytualne walki.

 

Źródło: wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u